Спеціальні ціни для агромагазинів

Види дільфініума

Види дільфініума

Зміст статті

Види дельфініуму

У ряді країн дельфініуми набули широкої популярності і розлучаються у дуже великій кількості. Сорти, отримані останнім часом, набагато перевершують за своїми декоративними якостями старі садові форми. Дельфініум належить до сімейства лютикових.

Крім вибору хорошого сорту, для культури дельфініумів важливе значення має обов'язкове дотримання деяких правил догляду. Великий вплив на розвиток красивих великих суцвіть справляє своєчасне проріджування кущів. Кожна рослина повинна мати від трьох до п'яти стебел.

В даний час з'ясовано, що батьками перших садових гібридів були групи квітів - дельфініум високий (Delphinium elatum L.) і великоколірний (D. gnandiflorum L.). Дельфініум високий сприяв розвитку темних забарвлень і високого стебла, а великобарвний - приніс відкриту форму квітки та світліші, біліші та блакитніші забарвлення. Участь інших дельфініумів у отриманні садових гібридів не підтверджується досвідом повторних схрещувань.

Сорти та різновиди - опис

Особливих успіхів у виведенні високодекоративних сортів дельфініумів досяг каліфорнійський селекціонер Рейнельт, який використовував у гібридизації та дельфініум червоний (D.. candinale Hook), який приніс новим сортам фіолетово-пурпурні забарвлення та своєрідний блиск чашолистків.

Він прагнув отримати сорти багаторічного дельфініуму, що зберігають типове забарвлення при розмноженні насінням. Спочатку з групи гібридних сіянців він відібрав дві рослини однакового забарвлення та схрестив їх між собою. В отриманому потомстві знову знайшов дві найкращі рослини такого ж забарвлення, які служили для виведення чистої лінії.

Щоб уникнути стерильності, що виникає у деяких країнах, як, наприклад, в Англії з її сирим кліматом, каліфорнійські дельфініуми дуже погано зимують. У Німеччині також висловлюються про недовговічність каліфорнійських сортів та розглядають їх як дворічники. Шахт у Мюнхені вирощує їх як однолітники. Сорти Рейнельта добре перенесли першу зиму в умовах Підмосков'я, чудово цвіли та дали повноцінний урожай насіння.

Популярні тихоокеанські гібриди в Англії були використані Франком Бішопом у схрещування з місцевими сортами. В результаті цього він отримав чудові сорти дельфініуму, але вони, на жаль, зберігають свої якості лише за вегетативного розмноження.

Більшість інших селекціонерів користувалися готовим матеріалом своїх попередників. Сорт Лемуана використовував Колуей, досягненнями якого, у свою чергу, користувався Блекмор і Лангдон, а європейські види дельфініуму послужили основним фондом для американських селекціонерів.

Роботу з дельфініумами у Німеччині продовжив Карл Форстер. Його сорти відрізняються прекрасними синіми та блакитними забарвленнями, стійкістю проти хвороб та довголіттям. Розмножуються різновиди дельфініуму вегетативним шляхом, але більшість їх має прості квітки і по декоративності значно поступається англійським та американським сортам.

В Україні найкращі сорти дельфініуму стали основою для отримання сортів. Також застосовувалися й старі садові форми, одержані з Німеччини та інших країн. Селекцією дельфініумів займався цілий ряд любителів-квітникарів та деякі наукові установи. Однак відібрані рослини не набули поширення і більшість сіянців, відмічених колись на виставках, уже втратила своє значення.

Помилка наших селекціонерів полягала в тому, що вони не обмежувалися відбором певних типів, а прагнули отримати якомога більшу різноманітність забарвлень. В результаті такої роботи на грядах зосереджувалися сотні різних сіянців, серед яких, можливо, лише один заслуговував на увагу. Погано використовувалися нові зарубіжні сорти.

Розмноження деяких сортів надалі довелося припинити через те, що за своїми декоративними якостями вони значно поступалися сортам Рейнельта. Однак деякі сорти, як - наприклад, Бузкова спіраль, розмножуються у дуже великих кількостях і дають із насіння 80% рослин з типовими сортовими ознаками та гарними квітами.

Сорт Бузкова спіраль має гарне правильне суцвіття, дугоподібні, довгі квітконіжки, бузкові квітки з трохи блакитними чашолистками нижнього ряду. Щороку на насіннєвих ділянках проводиться вибраковування рослин, що відхиляються від типу, що забезпечує відносну чистоту одержуваних сіянців та подальше поліпшення сорту. Висіваються у відкритий ґрунт на початку травня.

У 1959 р. отримано нові гібриди між каліфорнійськими та місцевими сортами дельфініумів. Випробування їх на полях розплідника дозволить виділити найкрасивіші та довговічніші форми.

Посадка та догляд - розведення

Квітникарам-аматорам селекційну роботу потрібно починати з придбання кількох гарних сортів. Серед сіянців, отриманих від посіву насіння, відбирають найцікавіші рослини з чистим забарвленням та красивою формою квітки. Для селекційних цілей достатньо залишити одну або дві рослини зі схожими якостями. Відібрані рослини ізолюються від інших і, якщо потрібно, штучно запилюються власним пилком. З отриманого потомства знову відбирають одну або дві рослини та повторюють процедуру ізоляції та запилення.

У дельфініумів на відміну від інших рослин кущ самозапиленої лінії можна розмножити живцюванням і отримані рослини, перезапилюючись між собою, дадуть насіння дельфініуму для закладки чистої лінії.

Тривале самозапилення призводить до послаблення зростання, зменшення кількості насіння тощо. буд. Щоб цього було, дві відібрані чисті лінії схрещують між собою; Нащадки зазвичай перевершують батьків за красою і розміром квіток, енергії росту, а також дають можливість отримати більш постійні форми.

Чиста лінія при розмноженні потребує повторних відборів із обов'язковим видаленням домішки. Але насіння необхідно залишати найнижчі, так звані базальні квітки, які дають більший відсоток махровості та типового забарвлення, ніж середні та верхні квітки, можна розглянути їх на фото. Чисті лінії, одержувані шляхом самозапилення, розчленовують гібрид на різноманітні форми, але нарешті настає межа появи нових комбінацій і потрібен перехід до синтезу нових якостей.

Нові ознаки можна отримати, залучаючи до селекційної роботи дикі види, характерні якими-небудь декоративними особливостями. Проте схрещування різних видів який завжди буває вдалим. При схрещуванні садових форм з дикими червоними дельфініумами (D. candinale L. та D.nudicaule Torr. et Gray.) червоний колір втрачається, і гібриди виходять брудно-пурпурового забарвлення.

Садові форми не піддаються схрещуванню з диким жовтим дельфініумом (D. semibanbatum), який має лускате насіння та бульбоподібний корінь. Таким чином, при виборі нових батьківських пар потрібно враховувати морфологічні особливості рослин та знати характер мінливості пігментів.

Як правило, біле забарвлення у дельфініумів є рецесивним (що втрачається при схрещуванні), а фіолетове - домінує над синім і червоним. При схрещуванні білих сортів із синіми всі рослини першої генерації виявляться синіми. У другій генерації починається розщеплення потомства, і з'являються окремі сіянці з білими квітками, серед яких можлива поява форм, що поєднують ознаки обох батьків.

З поширенням культури дельфініумів зросла кількість хвороб. Якщо в XIX столітті було відомо лише дві, то зараз їх зареєстровано більше тридцяти, у тому числі вірусні: острова жовтяниця, карликовість, плямисте в'янення, кільцева плямистість і строкатість. Таким чином, виведення сортів, стійких до різних захворювань – одне із чергових завдань.

 

Наші партнери

Новини

Розмноження полуниці вусами: короткий огляд популярних способів

Розмноження полуниці вусами: короткий огляд популярних способів

Вирощуючи полуницю або садову суницю, потрібно періодично оновлювати посадки.

Детальніше
Пророщування насіння на туалетному папері: захист сходів від хвороб та економія місця

Пророщування насіння на туалетному папері: захист сходів від хвороб та економія місця

Самостійне вирощування розсади дозволяє отримати міцні та здорові рослини та суттєво заощадити бюджет.

Детальніше
Хвороби перцю

Хвороби перцю

Солодкий і гіркий перець найчастіше вирощують на городах, і трапляється, що при правильному догляді не вдається отримати хороший урожай через хворобу культури.

Детальніше
Бакові суміші для обробки саду

Бакові суміші для обробки саду

З приходом весни та протягом усього сезону роботи в саду займають багато часу, і в основному воно витрачається на профілактичну обробку від шкідників та хвороб.

Детальніше
Детальніше