Спеціальні ціни для агромагазинів

Терміни посіву насіння на розсаду

Терміни посіву насіння на розсаду

Строки посіву насіння на розсаду

Настала розсадна пора. Дачники розпочинають підготовку до сезону посадок. Терміни сівби насіння на розсаду в Україні різні, це залежить від регіону проживання. Усім хочеться, щоб розсада виросла міцною та здоровою, і при цьому не витрачати час на такі маніпуляції:

  •  обходитися без будь-яких зайвих підсвічувань і споруд;
  •  не витрачати час на всілякі хитрощі та непотрібні маніпуляції з розсадою, керуватимемося наявними умовами;
  •  з розсадою поводитися просто.


Тому потрібно висаджувати розсаду у квітні, а не так, як це роблять багато любителів городництва та садівництва, висаджують першу розсаду, чи не в січні, а зовсім нетерплячі вже у грудні починають займатися цією справою. Коли садити розсаду може вирішити кожен садівник сам, але терміни посадки краще не нехтувати. Можна звернутися до рекомендацій місячного календаря. Терміни посіву насіння щороку різні, це варто читати.


Коли сіяти насіння на розсаду

Терміни найкраще визначати не за часом сівби насіння, а по висадці її в ґрунт. За багаторічними кліматичними спостереженнями ймовірність морозів відбувається наприкінці травня. Ось і розсаду необхідно висаджувати останні тижні травня, або на початку червня. У кого є теплиці, що не опалюються, можна в них висадити на місяць раніше.

Посів насіння на розсаду має бути відповідно до кліматичних умов. Всі сучасні методики вирощування розсади наголошують не на вирощуванні здорових рослин, а на стримуванні цього зростання всіма можливими і доступними способами. А точніше — створення сприятливих умов для повільного зростання.


Спочатку багато хто сіє овочі, помідори, перець і квіти, мало не в грудні, а потім починають знижувати температуру або скорочувати полив, щоб не переростала. Для цих цілей скорочують підживлення або пікірують.


Посів насіння має бути правильним, інакше можна отримати витягнуті, слабкі кущі, які не зможуть триматися без опори. Без спеціальних реанімаційних заходів така розсада може взагалі більше не зростати, та й реанімація не завжди допомагає.

Сама природа визначила чинники, що впливають терміни, коли як саджати розсаду.


1. Одним із факторів є сонячна освітленість. Сонце починає виявляти свою активність у день весняного рівнодення. День стає довшим за ніч, сонце в північній півкулі перебуває більше над горизонтом. Вже не потрібно ніякого підсвічування, сонячного освітлення тепер цілком достатньо, щоб розсада росла і розвивалася.

2. Другим фактором є необхідний розмір ємності, в якій розсада нормально розвивається, зростання її не пригнічуватиметься. Оптимальним для цього розмір 0,5 літра. Без праці таку тару можна купити або набрати від усіляких продуктів, що продаються у супермаркетах. Така ємність протягом місяця, півтора повністю заповнюється кореневою системою рослини. Більше корінь не розвиватиметься, при цьому сповільнюється зростання самої рослини. Якщо брати ємності меншого розміру, відповідно термін вирощування розсади зменшиться.


Якщо не дотримуватись правил вирощування розсади, немає гарантії, що вона доживає до висадки у відкритий ґрунт. Таблиця термінів посадки городніх рослин допоможе визначитися з найкращим часом для посіву.

Культура

Термін висівання

Перець, баклажани

З 20 лютого до 15 квітня

Помідори

З 10 лютого до 10 квітня

Петрушка, зелень

З середини березня до квітня

Капуста пізня

В перших числах квітня

Капуста рання

В другій половині квітня

Квіти однорічні

Лютий, березень, квітень

Квіти багаторазові

Березень, квітень

Інші овочеві культури

Друга половина березня, квітень

З чого починаємо посадку розсади

Щоб розпочати посів насіння на розсаду, потрібно визначитися із сортом. Багато хто любить висаджувати пізньостиглі сорти томатів, уже в лютому, але не завжди такий вибір сприяє збільшенню врожайності. Варто розглянути сорти із середнім терміном дозрівання. Найчастіше вони дають вищі врожаї, особливо у північних частинах країни. Не варто захоплюватись тим, що висаджують сусіди. Найкраще розглядати інші варіанти. Не факт, що вирощений сусідом урожай вдасться повторити вам. Та й зростання різних сортів на невеликій території сприяє збільшенню врожаю.

Ранньостиглі сорти також розглядаються для посадки та вирощування. Непогано, коли на ділянці зростають плоди різних термінів дозрівання.

Чи потрібно замочувати, протравлювати та пророщувати насіння перед посадкою? Зазвичай, у перевірених виробників насіння, продукція продається вже необхідну обробку, тому додаткова самостійна дезінфекція не потрібна.

Якщо насіння закуплено у невідомих раніше виробників, звичайно ж, потрібно обробити протягом 15-20 хвилин у розчині спеціальних препаратів.

Звичайно, таке насіння потрібно перевірити на схожість, попередньо його проростити. За оптимальних умов хороше насіння проростає через два-три дні. Такі використовуються для посадки. Ті ж, що проросли із затримкою, краще не використовувати. Такий посадковий матеріал не відповідає високій якості.

Тара для розсади

Місткість для розсади можна використовувати з будь-якого матеріалу. Жодної ролі на якість матеріал не надасть.

Звичайно, можна скористатися тарою меншого об'єму, аж до шкаралупи від волоських горіхів. Тільки варто задуматись, навіщо створювати проблеми для росту рослини, і якої якості при цьому вона зросте.

Чим заповнювати тару

Виходять із того, що є оптимальним. Найпростішим і загальнодоступним буде субстрат із піску та торфу. Беруть його в пропорції 70-80% торфу та 20-30% піску.

Перевагою субстратів є хороша повітропроникність, здатність добре утримувати вологу. Головна ж перевага полягає в тому, що субстрати не містять збудників хвороб та різних шкідливих личинок.


Посів насіння

Багаторічна практика показала, що традиційне вирощування, як робить більшість городників (посадка, полив, розпушування, потім знову полив та розпушування), не дає позитивних результатів. По-перше, це трудомістко, а по-друге, не сприяє сходам, що з'явилися.

Найкращі результати показав такий порядок дій:

  •  рясно полити грунт;
  •  розкласти пророщене насіння;
  •  присипати необхідним шаром субстрату;
  •  злегка ущільнити субстрат, він має бути сухий;
  •  зверху, до появи сходів, накрити плівкою чи пакетом ПВХ.

Якщо насіння пророщене, то для паростків, що прокльовуються, дуже важливо не сильне зволоження грунту, а хороша вологість повітря, що створює укриття з поліетилену.

Як тільки з'являться перші сходи, розсаду переносять ближче до світла. Можна поставити на вікно, де продовжиться зростання розсади.

Полив та добриво

За такого способу розсаду зверху поливати не рекомендується. Тара з розсадою опускається в неглибоку ємність заповнену водою. Розпушувати землю також не треба. Такий спосіб дозволяє підтримувати потрібний водно-повітряний баланс у ґрунті. У міру вбирання в ґрунт воду необхідно вчасно підливати.

Оптимальна температура для розвитку розсади різних культур від 22 до 24°C.

Перед тим, як сіяти розсаду в ґрунт, субстрат необхідно добре полити 3% розчином комплексних добрив. Як тільки з'являються листочки, розпорошуємо на розсаду 1% розчин стимулюючих комплексних добрив. Робити це досить кілька разів на тиждень. Як показує досвід, комплексні добрива, внесені в ґрунт і розпорошені на листі, дають кращий результат, ніж роздільні добрива, оскільки мають великий набір мікроелементів, необхідних для росту та розвитку рослин.

Заключна стадія зростання

Щоб адаптувати розсаду до вуличних умов, потрібно останні 10-15 днів зростання виносити її на свіже повітря. 2-3 перші дні контейнери з рослинами розміщувати у тіні. Далі можна виставляти на сонці та суворо стежити за вологістю субстрату. У цей час вона має бути оптимальною. Якщо ємності з культурою перебувають у піддонах із водою, необхідно стежити її наявністю.

При дотриманні всіх умов можна отримати хорошу міцну розсаду та рясний урожай.

Наші партнери

Новини

Хвороби перцю

Хвороби перцю

Солодкий і гіркий перець найчастіше вирощують на городах, і трапляється, що при правильному догляді не вдається отримати хороший урожай через хворобу культури.

Детальніше
Бакові суміші для обробки саду

Бакові суміші для обробки саду

З приходом весни та протягом усього сезону роботи в саду займають багато часу, і в основному воно витрачається на профілактичну обробку від шкідників та хвороб.

Детальніше
Як позбутися кротів

Як позбутися кротів

Багато фермерів, які тільки недавно розпочали свою діяльність, недооцінюють можливості цих тварин. На жаль, лише кілька таких особин можуть за ніч перетворити ділянку на мінне поле. Ось тому кожен городник повинен розуміти, як вигнати крота з городу. 

Детальніше
Хлороз рослин

Хлороз рослин

Для тих, хто займається вирощуванням тих чи інших культур, таке явище як хлороз не є чимось особливим.

Детальніше
Детальніше