Спеціальні ціни для агромагазинів

Посадка, догляд після, збір і зберігання гороху - найважливіша інформація для садівника!

Посадка, догляд після, збір і зберігання гороху - найважливіша інформація для садівника!

Горох є трав'янистою рослиною сімейства Бобові. Його плоди містять корисні для організму людини вітаміни, мікро- та макроелементи, амінокислоти, білок, тому їх рекомендують включати в меню дітей та дорослих. Крім корисних властивостей, горох цінується за чудові смакові якості, його використовують для приготування супів, гарнірів, салатів.

Враховуючи цінність культури, рослину вирощують як у промислових масштабах, так і на городах. А для того, щоб отримати хороший урожай, інформація про те, як правильно садити горох стане корисною навіть для досвідчених городників.

Короткий опис культури

Горох є однорічною, швидкозростаючою культурою, при виборі сорту враховують, що вони можуть бути:

 • Кормові;
 • Зернові;
 • Овочеві.

Для їди вирощують овочеві сорти. Вони в свою чергу відрізняються характеристиками плодів та стручків:

 • цукрові сорти характеризуються м'якими та ніжними зернами та самими стручками. Стулки останніх мають соковиту, ніжну структуру, тому їх також можна вживати;
 • лущильні сорти - характеризуються великими горошинами з гладкою поверхнею, вони чудово підходять для консервування, заморозки, приготування перших страв та гарнірів. При збиранні врожаю важливо не допустити перезрівання, після якого плоди стає твердими та грубими;
 • Напівцукрові сорти - поєднують характеристики вищеперелічених сортів, також користуються гарною популярністю у городників.

Незалежно від різновиду культури, покупці можуть посадити горох раннього, середнього чи пізнього терміну дозрівання.

Горох має стрижневу кореневу систему, завдяки цьому доросла рослина може забезпечувати себе вологою самостійно. З огляду на особливість кореневої системи горох є хорошим сидератом. Він не тільки збагачує ґрунт азотом, а й є найкращим попередником для кожної культури.

Як садити горох

Підготовка грядки

Горох є морозостійкою культурою, і його насіння добре проростає навіть при температурі повітря +4 градуси. Тому однозначно відповісти на запитання, коли садити горох в Україні складно. У кожному разі необхідно враховувати кліматичні умови: у південних регіонах посадку виконують у квітні, на сході та півночі виконується посадка гороху у березні.

Незалежно від того, коли садити горох у відкритий ґрунт, посадковий матеріал попередньо готують: заливають водою та залишають у теплому місці на 12-24 години.

Перед тим як виконати посів гороху у відритий ґрунт, грядку також готують:

 • Вибрана ділянка рихлять;
 • На кожен квадратний метр вносять 10 г селітри.

При вирощуванні гороху враховують:

 • рослина не підгодовують свіжим гноєм;
 • культура добре росте на легкому ґрунті з реакцією рН від 6,0 до 7,0.

А щоб протягом усього літнього сезону мати на столі свіжий горох, виконують посадку сортів раннього, середнього і пізнього терміну дозрівання. При цьому враховують, що терміни посіву гороху у відритий ґрунт обмежені. Якщо виконати посадку, коли встановиться спекотна погода, можна не дочекатися цвітіння культури зовсім.

Посадка

Посадку виконують у канавки глибиною до 5 см, відстань між рослинами має бути не менше 10 см, ширину міжрядь витримують до 60 см. Щоб захистити посадку від птахів, грядку накривають агроволокном, плівкою або сіткою з дрібними фракціями.

Зазвичай, сходи з'являються протягом 7-10 днів. Після цього покривний матеріал прибирають.

Догляд під час вирощування

Догляд горохом включає стандартну агротехніку.

 

 •        Помірний і регулярний полив, особливо в період поки рослина не зміцніє і не піде на зріст. Також полив важливий у період цвітіння та формування плодів, особливо якщо стоїть посушлива погода. Його виконують не рідше двох разів на тиждень, використовуючи до 10 літрів води на 1 кв. м.
 •        Через два тижні після появи сходів, землю на грядці добре розпушують і одночасно підгортають кожен кущик.
 •        Після того, як висота стебел досягне 25-30 см, потрібно встановити опору. Її можна зробити за допомогою двох палиць та шпагату, який натягують на висоті 30 см і потім через кожні 20-30 см. Підв'язувати горох не потрібно. На стеблах формуються вусики, що самостійно чіпляються за опору.
 •        Підживлення. Перший раз добрива вносять перед посадкою насіння в ґрунт. Вдруге підживлення виконують перед цвітінням і втретє – після його закінчення. При цьому можна використовувати мінеральні комплекси або органіку, крім гною.
 •       Захист від хвороб. Якщо виконувати правильний догляд, рослина рідко уражається хворобами або шкідниками. З боку комах горох приваблює плодожерку, листовійку, капустяну муху. Також рослина може уражатись грибковими хворобами. При їх виявленні виконують обробку фунгіцидами (Топаз, Фундазол, Скор та ін.) або використовують народні методи (розчин кальцинованої соди та мила, часникову настойку та ін.)

Як виростити горох будинку

Якщо немає дачі, це не привід відмовлятися від смачного та корисного продукту. Вибираючи ранні та низькорослі сорти, можна виконати посів гороху в домашніх умовах. Для цього підходять сорти:

 •       Амброзія - цукровий сорт створений селекціонерами, висота стебел не перевищує 70 см, а стручки дозрівають на 50-55 день після появи сходів;
 •       Дитячий цукровий сорт середнього терміну дозрівання, перші плоди збирають на 70-80 день після появи сходів, рослина досягає максимальної висоти 90 см, при цьому перші стручки формуються в пазухах листя на висоті всього 30-35 см;
 •      Оскар - дуже ранній сорт (період дозрівання становить лише 45 днів), стебла виростають на висоту 70 см, стручки довгі, у кожному налічується до 10-12 горошин;
 •       Схід - лущильний сорт, перший урожай збирають на 65 день, висота стебел не перевищує 65 см. Сорт цінується за великі боби довжиною до 10 см і хороші дегустаційні якості горошин, які підходять для приготування салатів, супів, їжу у свіжому вигляді.

Докладніше ознайомитися з описом сортів пропонує компанія Фазенда. На сайті також можна замовити посадковий матеріал високої якості, що підходить для вирощування у відритому ґрунті та в домашніх умовах.

 

А про те, як садити горох будинку піде мова у подальшому матеріалі.

 

Для посадки і вирощування гороху потрібна універсальна суміш для розсади, що добре пропускає повітря і вологу і ємності.

 

Для швидкого проростання горошини попередньо замочують. При вирощуванні враховують, що горох добре росте за знижених температур, проте він вимогливий до освітленості. Тому якщо виникає питання, коли садити горох, то краще це зробити наприкінці весни, коли встановиться 12-годинний світловий день. Посадка гороху навесні - це найкращий час при вирощуванні культури у відкритому ґрунті та в домашніх умовах. У цей період у ґрунті достатньо вологи, а денна температура найбільш комфортна для зростання та розвитку культури.

 

Після того як горошини проростуть і на стеблах сформується 2-3 справжні листочки, рослини пікірують у готельні ємності глибиною не менше 20 см. Рекомендується відразу встановити опору.

 

У процесі вирощування потрібні:

 

    регулярний, але помірний полив;

     розпушування ґрунту;

     внесення мінеральних комплексів кожні два тижні в період активного росту та цвітіння.

     Якщо все зроблено правильно, через місяць після появи сходів розпочнеться цвітіння, а перші стручки можна збирати ще через 25 днів

Знаючи, коли сіяти горох і який виконувати догляд у процесі вирощування, Ви зможете виростити рослину як удома, так і у відритому ґрунті та отримати добрий урожай. А щоб зберегти зібраний урожай, зерна сушать протягом декількох днів у теплому приміщенні з гарною вентиляцією, а потім зберігають у герметичних ємностях або заморожують.

Наші партнери

Новини

Хвороби перцю

Хвороби перцю

Солодкий і гіркий перець найчастіше вирощують на городах, і трапляється, що при правильному догляді не вдається отримати хороший урожай через хворобу культури.

Детальніше
Бакові суміші для обробки саду

Бакові суміші для обробки саду

З приходом весни та протягом усього сезону роботи в саду займають багато часу, і в основному воно витрачається на профілактичну обробку від шкідників та хвороб.

Детальніше
Як позбутися кротів

Як позбутися кротів

Багато фермерів, які тільки недавно розпочали свою діяльність, недооцінюють можливості цих тварин. На жаль, лише кілька таких особин можуть за ніч перетворити ділянку на мінне поле. Ось тому кожен городник повинен розуміти, як вигнати крота з городу. 

Детальніше
Хлороз рослин

Хлороз рослин

Для тих, хто займається вирощуванням тих чи інших культур, таке явище як хлороз не є чимось особливим.

Детальніше
Детальніше