Спеціальні ціни для агромагазинів

Як зібрати насіння огірків

Як зібрати насіння огірків

Як зібрати насіння огірків

Власноручний збір огіркового насіння є надійним і водночас легким способом, щоб забезпечити себе гарним урожаєм огірків наступного року. У цьому випадку садівник сам вибирає найкращі плоди та сорти, від найміцнішої рослини, яка точно плодоносить у тій кліматичній зоні, в якій він проживає. Багато огіркового насіння продається і в магазині, але купивши його, немає жодної гарантії, що вони зійдуть і принесуть очікуваний урожай. Як же дістати з огірка насіння?
Сам процес отримання насіння простий, абсолютно безкоштовний, не займе дуже багато часу і впорається з ним навіть садівник-початківець. Найголовніше, при складанні та зберіганні посівного матеріалу дотриматися всіх основних правил.

Який огірок підходить для отримання насіння

Як правильно зібрати насіння огірка ? Не будь-який огірок може підійти у тому, щоб зібрати з нього посівний матеріал. Відповідний огірок повинен відповідати певним параметрам і повинен бути: 

 •    Не гібридним ( F 1,  F 2), а обов'язково сортовим. При вирощуванні гібридної рослини використовують метод схрещування кількох сортів. Такі плоди зберігають сортові якості лише у першому поколінні. А при повторній посадці наступного року, вже не мають тих самих властивостей.
 •    З чотирма насіннєвими камерами. Такі огірки є жіночим типом та овочі з такого насіннєвого матеріалу у своєму першому врожаї мають повну відповідність заявленим властивостям. Чоловічі плоди з 3-камерами цвітуть, але бутон не отримує подальшого розвитку, а лише утворюється пустоцвіт. З'ясувати підлогу можна за наявності граней, що вимальовуються на всій поверхні огірка.
 •   Великим, повністю дозрілим, жовто-коричневим, злегка м'яким, а хвостик, навпаки – сухим. З кожної рослини беруть трохи більше 2-3 огірків. Рекомендують намічені плоди витягти з-під листя грядки, після чого укласти їх на поверхні і залишити під сонячними променями. Тримають так до початку перших заморозків, позначають стрічкою, щоб не зірвати їх випадково. Для виключення контакту плода з ґрунтом, що підкладають дощечку, це вбереже його від загнивання.
  Якщо почалися рясні дощі, тоді плоди знімають раніше запланованого часу і відправляють дозріти 1-2 тижні у приміщенні.

Процес заготівлі огіркового насіння, досить простий і під силу недосвідченим садівникам.

Як зібрати насіння з огірків - процес отримання насіння

Після того, як огірок став повністю зрілим, можна починати збирати насіннєвий матеріал. Складається процедура з наступних кроків:

 •   Плоди, призначені для збирання насіння, розкладають і розрізають поперек. З обох кінців відрізають від двох до чотирьох см. Якщо у відрізаних шматочках є насіння, їх викидають. Так як плоди, отримані за допомогою цього насіння, як правило, гірчать.
 •   Як взяти насіння з огірка? Використовуючи столову ложку, виймають насіння разом із внутрішньою м'якоттю. Розрізані чи пошкоджені – прибирають.
 •   Отримане насіння укладають у ємність. Потім необхідно залити водою (2/3 всього об'єму). Накривають марлею. Залишають на 24-48 годин у теплому і при цьому темному місці. Якщо кашка із насіння сухувата, то доливають трохи води і потім перемішують. До кінця зброджування може з'явитися шар цвілі та запах, це не страшно.
 •   Після закінчення терміну бродіння в ємність доливають воду, закривають кришкою і добре струшують. Як тільки вміст тари осяде, спливуть порожні екземпляри, які відразу збирають і викидають. Також змивається навколоплідна оболонка, через яку схожість сповільнюється. Процедуру повторюють кілька разів, щоб точно позбутися слабкого насіння.
 •   Примірники, що залишилися, промивають водою, попередньо скинувши на сито.
 •   З одного плоду одержують від десяти до п'ятнадцяти грам насіння.

Як отримати насіння огірків у домашніх умовах – правильне сушіння

Як сушити насіння огірків? Залишки вологи із зібраного посівного матеріалу прибирають за допомогою паперової серветки або чистої тканини.
Зернятка розкладають на шматку фанери або товстому картоні одним шаром і залишають просушитися. Деякі садівники використовують поліетиленову плівку, до неї ретельно промите насіння взагалі не прилипає.
Найкраще насіння просушується на свіжому повітрі, при цьому його треба берегти від раптових дощів, а на ніч обов'язково прибирати в тепле приміщення, щоб воно не промерзло. Якщо ж на вулиці прохолодно, насіння можна досушити в теплому приміщенні, не забуваючи регулярно провітрювати.
У період просушування посівний матеріал бажано перемішувати і обережно перетирати руками, щоб остаточно позбавитися навколоплідної плівки, яка може перешкодити подальшому проростанню.
Для повного просушування зазвичай потрібен тиждень.
Якщо зернятка не злипаються, легко пересипаються, їх укладають на зберігання. Отримане насіння пересипають у полотняні або лляні мішечки, перев'язані шнурком. Там вони мають вільно розміщуватись. Також можна використовувати паперові пакети та конверти.
У поліетилені насіння розміщувати не можна, їм там не вистачить повітря і вони просто задихнуться.

Зберігання висушеного насіння до посадки

Заготовлене таким способом насіння, не рекомендується висаджувати на наступний рік, через те, що врожай може бути поганим, через величезну кількість пустоцвіту. Тому насіння гарбузового, в тому числі і огірка, повинне зберігатися від двох до чотирьох років, для формування на них жіночих квіток. Якщо ж хочеться посадити цього ж року, тоді насіння підганяють методом прогрівання. Розкладають на деку і прогрівають у духовці 1,5-2 години за 50 градусів. Отримане насіння зберігає властивості гарної схожості аж до шести років.
Також при зберіганні насіння важливо дотримуватися таких умов:
Вологість. Будь-яка вогкість загубить посівний матеріал. Тому насіння тримають у сухому приміщенні. Інакше при підвищеній вологості вони можуть покритися пліснявою, прорости або загнити.
Температура. Ідеальна температура зберігання – 10-15 градусів. Тому їх у жодному разі не тримають поруч із плитою, опалювальними приладами, піччю. Навіть верхні ящики шаф та антресолі під забороною, адже саме туди піднімається спекотне повітря.
Висвітлення. Для того щоб насіння не проростало і не псувалося, його необхідно зберігати виключно в темному місці. Обов'язково на упаковці прописують рік збирання та сорт насіння.
Якщо дотримуватися всіх необхідних правил зберігання, навесні проросте 90% зернят.

Вирощування розсади із зібраного насіння

Щоб отримати якісний урожай із власноручно заготовленого насіння, необхідно спочатку підготувати його до посадки. Для цього надходять таким чином:
Потрібно відкрити ємність, в якій зберігається насіння, для їх збагачення киснем. У такому вигляді залишити на два-три дні у приміщенні, де досить світло та тепло.
Потім занурити їх у гарячу воду десять хвилин. Після цього – на такий самий час занурити у холодну воду.

На сім годин покласти в холодильник і потім повернути в приміщення зі звичайною кімнатною температурою.
Розмістити насіння на зволоженій марлі та на три-чотири години помістити поруч із батареями опалення.

Після проведення цих процедур насіння можна сміливо висаджувати на городі або теплиці.

Якщо правильно підійти до процесу збирання насіння, їх обробки та подальшого зберігання, можна забезпечити себе якісним посадковим матеріалом. А за кілька років ви отримаєте хороший урожай обраного сорту.

Наші партнери

Новини

Хвороби перцю

Хвороби перцю

Солодкий і гіркий перець найчастіше вирощують на городах, і трапляється, що при правильному догляді не вдається отримати хороший урожай через хворобу культури.

Детальніше
Бакові суміші для обробки саду

Бакові суміші для обробки саду

З приходом весни та протягом усього сезону роботи в саду займають багато часу, і в основному воно витрачається на профілактичну обробку від шкідників та хвороб.

Детальніше
Як позбутися кротів

Як позбутися кротів

Багато фермерів, які тільки недавно розпочали свою діяльність, недооцінюють можливості цих тварин. На жаль, лише кілька таких особин можуть за ніч перетворити ділянку на мінне поле. Ось тому кожен городник повинен розуміти, як вигнати крота з городу. 

Детальніше
Хлороз рослин

Хлороз рослин

Для тих, хто займається вирощуванням тих чи інших культур, таке явище як хлороз не є чимось особливим.

Детальніше
Детальніше