Спеціальні ціни для агромагазинів

Боротьба з павутинним кліщем

Боротьба з павутинним кліщем

Боротьба з павутинним кліщем

Павутинний кліщ - це невеликий паразит, розміром до 1 мм, що живиться соком рослин. Кліщ впорскує в стебла спеціальний фермент, який руйнує клітини.

Рослини слабшають і в'януть, це перша ознака того, що на ділянці оселився павутинний кліщ. І боротьба із ним буде серйозною. Насамперед, павутинного кліща треба знайти. Але якщо нічого не знати про нього, це буде непросто.
Варто зазначити, що павутинний кліщ належить до сімейства павукоподібних (тобто він не комаха, а тварина). І всі препарати від комах у боротьбі з нею не дадуть результату.

Ознаки та причини

Побачити озброєним оком кліщів досить складно. Їхні колонії селяться у верхніх шарах ґрунту, біля коренів і на звороті листя. Лише в занедбаному стані, коли вони обліплюють павутинням всю рослину, можна помітити їхнє ворушіння.

Через маленький розмір павутинний кліщ довго залишається непомітним, поки рослинність не почне в'янути. Тому потрібно регулярно і дуже уважно оглядати всі рослини, щоб не ставити собі питання – як боротися з павутинним кліщем. На що звертати увагу під час огляду? Насамперед, на маленьке тонке павутиння. Саме вона є середовищем проживання непроханого гостя і заразом продуктом життєдіяльності. Павутина утворюється на нижній стороні листя, буває дуже тонкою та прозорою. На перший погляд її можна сплутати зі звичайним павутинням. Ті, хто має добрий зір, можуть розглянути шкідників. У кліщів червоне тільце і швидко пересуваються.

Ось опис ознак, які допоможуть виявити їх наявність:

1.      Зелень стає тьмяною, втрачає природний колір, може набувати коричневого відтінку.

2.      Деформується листя, скручується, сохне.

3.      При сильному ураженні видно павутинки та велике скупчення шкідників.

Активне розмноження та швидкий розвиток сприяє стрімкому зараженню та сусідніх горщиків з рослинами.

Звідки береться павутинний кліщ? У будинок він потрапляє із садовими чи польовими квітами. Влітку через відкриті вікна та двері. Людина може занести на взутті чи одязі. Через куплений заражений субстрат або землю, взяту з вуличних грядок.

У холодну пору паразити впадають у сплячку, ховаються в щілинах підвіконня, за наличниками вікна і в грунті. А прихід опалювального сезону створює сприятливі умови для пробудження зі сплячки. Ідеальними умовами для їхнього існування стануть тепло та сухість.

Найчастіше квіткарі заносять шкідників з купленими рослинами, які вже можуть бути заражені. У магазинах, а особливо у несумлінних продавців на великих торгових майданчиках, приділяють не так багато уваги догляду за квітами. Через нові надходження за цим складно встежити, а ставити всі постачання на карантин продавцю невигідно.

Щоб бути у безпеці, потрібно проводити профілактику проти цього паразита:

§   час від часу прополювати грядки і прибирати бур'яну між рядами;

§   зволожувати рослини та землю своєчасно, але не перестаратися. Кліщі добре розмножуються при постійній вологості більше 50%;

§   обприскувати грядки розчином із води та часнику. Три головки часнику роздавити, залити літром води та дати постояти тиждень у темному місці;

§   обробляти рослини добривами, які містять багато фосфору та калію.

Яку небезпеку становить павутинний кліщ?

Цей паразит харчується соком рослин. Він проколює стебло чи листя і висмоктує соки. Їжею не перебирає і може оселитися на будь-якій рослині: від городових культур до бур'янів. Розносять дорослих особин та яйця тварини, вітер, і сама людина. А ще можна придбати заражені рослини. Розмножується павутинний кліщ дуже швидко. За літо здатний 20 разів дати потомство.
Пошкоджене листя спочатку покривається білими крапками, а потім засихає. Велика родина павутинних кліщів здатна за десять діб знищити всі рослини в саду.

Де може жити паразит?

Цей шкідник невибагливий йому зручно скрізь - на городі, в теплиці, в квартирі на кімнатних рослинах. Тобто атаку від нього очікується з будь-якого боку. Тож як позбутися павутинного кліща?

Боротьба з павутинним кліщем

Якщо на одній із рослин виявлено павутиння, то доведеться обробити всі сусідні та вимити вікно, підвіконня та наличники спиртовим розчином. При сильному зараженні потрібно більше зусиль, тому що рекомендується обробити всі рослини в будинку та саду.

Для досягнення найбільшого ефекту рослини після обприскування препаратами можна вкрити пакетом або плівкою на кілька хвилин. Квітам це не зашкодить, а ось замкнутий простір із згубними парами допоможе швидше позбутися кліщів.

Звичайно, народні засоби будуть гуманними до природи, але ефективним заходом їх не назвеш. Тому краще відразу проводити хімічну атаку - є різні засоби боротьби з павутинним кліщем. Прекрасно допомагають акарицид та інсектоакарицид. Їх можна знайти у магазині.

Щоб отримати результат, хворі рослини треба обприскувати кожні 5 днів, не менше 5 разів поспіль. А кожну другу обробку змінюватиме препарат на інший діючий засіб. Робиться це для того, щоб не дати кліщам адаптуватися до хімікатів. Змішувати кошти не можна. Це хоч і вб'є більше паразитів, але незабаром з'являться нові, які будуть стійкішими до отрути.

Сухе листя прибирають, а гілочки таких рослин, як троянда, обрізають і утилізують. Домашнім кольорам влаштовують водні процедури у вигляді душу. Для тих рослин, яким душ протипоказаний, можна влаштувати парову лазню, відкривши кран із гарячою водою, а двері зачинивши. Процедуру проводять 15-20 хвилин.

Дезінфікувати піддони від горщиків потрібно з господарським милом та змити окропом. Велике скупчення павутиння душем змити не вдасться, можна акуратно видалити її ватяними паличками. Будучи липкою, вона легко пристане до ваті.

Ґрунт також обробляють спеціальними розчинами. Деякі квіткарі радять і зовсім пересадити рослини, обробивши коріння. Павутинний кліщ методи боротьби за допомогою обробки кореневої системи не любить.

Всі ці маніпуляції слід повторити двічі з інтервалом на тиждень. При цьому змінюючи засоби, щоб уникнути звикання більш стійких особин. Кошти для боротьби з цими шкідниками можна придбати у квіткових чи садових магазинах.

При обробці хімічними засобами необхідно дотримуватися запобіжних заходів. Одягти гумові рукавички, респіратор, захисні окуляри. Після завершення процедур одяг випрати, а в приміщенні провітрити і вимити поверхні, на які міг потрапити препарат. Варто зазначити, що насіння з хворих рослин краще не збирати.

Профілактика

Щоб знизити ризик захворювання та убезпечити квіти, не варто забувати про профілактику.

Обережно купувати нові рослини, оглядаючи їх у магазині, а вдома ставити в окреме місце на двотижневий карантин. Обробляти ґрунт методом прожарювання в духовці в рукаві для запікання або фольги. Можна дійти допомоги спеціальних коштів.

Огляд квітів, особливо з тильного боку листя. Влаштовувати рослинам душ та зволожувати повітря обприскуваннями. Відмінним рішенням буде придбати зволожувач повітря. Він корисний у опалювальний сезон не лише квітам, а й їхнім господарям.

Для садових рослин незайвим буде регулярне обприскування зі шланга. 

Павутинний кліщ здатний завдати чимало клопоту, і нашкодити різним кімнатним рослинам. Але дотримуючись правил і заходів профілактики можна звести ризики захворювання до мінімуму.

 

Наші партнери

Новини

Хвороби перцю

Хвороби перцю

Солодкий і гіркий перець найчастіше вирощують на городах, і трапляється, що при правильному догляді не вдається отримати хороший урожай через хворобу культури.

Детальніше
Бакові суміші для обробки саду

Бакові суміші для обробки саду

З приходом весни та протягом усього сезону роботи в саду займають багато часу, і в основному воно витрачається на профілактичну обробку від шкідників та хвороб.

Детальніше
Як позбутися кротів

Як позбутися кротів

Багато фермерів, які тільки недавно розпочали свою діяльність, недооцінюють можливості цих тварин. На жаль, лише кілька таких особин можуть за ніч перетворити ділянку на мінне поле. Ось тому кожен городник повинен розуміти, як вигнати крота з городу. 

Детальніше
Хлороз рослин

Хлороз рослин

Для тих, хто займається вирощуванням тих чи інших культур, таке явище як хлороз не є чимось особливим.

Детальніше
Детальніше